Skip to content

Місце розваг та фінансового краху: історія унікального «хмарочоса» у Дніпрі

Ксенія Куземко

Місце розваг та фінансового краху: історія унікального «хмарочоса» у Дніпрі

Дніпровська філармонія імені Леоніда Когана є однією з культурних пам’яток у Дніпрі. Як її побудували і які щаблі розвитку вона пройшла – дізнаєтесь у матеріалі «Наше місто».

Історія споруди

Місце розваг та фінансового краху: історія унікального «хмарочоса» у Дніпрі

Історія архітектурної споруди розпочинається з 1910 року. Громадськість просила мерію збудувати клуб для зборів. Бо ніде було влаштовувати: конференції, творчі зустрічі, бали, вечірки та виставки. Місце для будівництва обрали на вул. Воскресенській (тоді називалася вул. Клубною). Проект харківського архітектора Олександра Гізбурга вирішили назвати “Їжачок” – “Катеринославська залізобетонна родзинка конструктивізму”. Цей проект трохи нагадував американські хмарочоси того часу, лише в зменшених розмірах. У будівельних матеріалах фасаду будівлі використовували залізобетонні конструкції, фасад прикрасили елементи готики та модерну.

Місце розваг та фінансового краху: історія унікального «хмарочоса» у Дніпрі

В серпні 1911 року почали рити котлован під фундамент архітектурного споруди. І перед початком літа 1913 року будинок було введено в експлуатацію, отримавши назву “Театр-клуб для громадських зборів”. Для наших городян такий будинок був чимось новим, вони такого ще не бачили, за його будову називали “Катеринославським хмарочосом”. Ця споруда була і клубом і театром, в ньому було два зали: невеликий і величезний (на 4000 місць).

Повноцінне життя клубу Громадських зборів тривало недовго. У серпні 1914 року, після початку Першої світової війни, було запроваджено «сухий закон» та заборону на азартні ігри. Це спричинило клуб на межу фінансового краху, оскільки лише за рахунок членських внесків, плати за відвідування саду та квитків на концерти він існувати не міг. А з осені 1914 року приміщення були зайняті Військовим відомством під розміщення евакогоспіталю та складу меблів із навчальних закладів, звільнених під розміщення шпиталів.

Історія розвитку філармонії

Місце розваг та фінансового краху: історія унікального «хмарочоса» у Дніпрі

Після революції будівлю закривають. У 1927 році приміщення віддають Сталінській залізниці для Клубу залізничників. Через 3 роки будинок орендують театр ім. Горького.

1936 року Дніпропетровська обласна виконавча рада вирішує організувати державну естраду та філармонію.

На початку 1939 року у будівлі філармонії створюється симфонічний оркестр, його диригентом стає Соломан Фельдман. На естраді виступають різні знаменитості: Клавдія Жульшенко, Любов Орлова, Аркадій Райкін, джазовий оркестр Леоніда Утьосова та багато інших.

Дивно, але під час Другої світової війни споруда не постраждала. У 1958-1959 роках будівлю передають Дніпропетровській обласній філармонії, а за кілька віддають залізничником і паралельно в ньому ж розміщують Театр юного глядача.

У 90-х роках споруда стає непридатною і потребує капітальної реконструкції. 2001 року будівлю передають у володіння Дніпропетровської обласної філармонії. Через рік філармонія набуває статусу пам’ятника архітектури національного значення.

Було реконструйовано велику залу. У приміщенні проводились концерти симфонічного оркестру. У філармонії також дають свої концерти джазовий оркестр.

Категорія: Важливо, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра

Позначки: 

Поділитися: