У Дніпрі завершують створення сучастного музею історії міста (Фото)

Редакция "Наше мiсто"
    -
У Дніпрі завершують створення сучастного музею історії міста (Фото)

Якщо спитати пересічного дніпрянина, що він знає про місце, де зведений його будинок, про вулиці і сквери, якими щодня ходить, про історію будівлі офісу, в якому працює, напевно, мало хто дасть відповідь. І не тому, що містяни мало цікавляться історією рідного краю, справа в тому, що її надто мало в доступних джерелах. Виправити цю ситуацію може новий сучасний Музей історії Дніпра, що розташується у Будинку губернатора (вул. Воскресенська, 14). Зараз там завершуються ремонтні роботи.

Це буде музей, в якому можна перенестись на кілька століть назад, у часи зародження міста з окремих поселень, побачити людей, які жили на цій території, їхні уподобання, дізнатися секрети випалювання цегли і черепиці, з якої зводили будинки, що збереглися й досі. Все це стало можливим завдяки сучасним інформаційним технологіям і артефактам, які передали музею активні дніпряни.

ЗАВІТАТИ НА ЗАСІДАННЯ АНГЛІЙСЬКОГО КЛУБУ

Віртуальна і реальна мандрівка розпочнеться вже в холі. Інформаційна панель допоможе зорієнтуватися у музейному просторі. Тут відразу можна буде переглянути фільм про історію Будинку губернатора, пам’ятки національного значення. Будівля виконана у нетиповому для Катеринослава неоготичному стилі, зведена у першій половині ХІХ сторіччя.

З 1850 року там розташовувався Англійський клуб, де проводила час місцева еліта. До речі, нічого англійського в ньому не було, просто у великих містах Російської імперії модним вважалося все англійське. І якщо в Петербурзі і Москві членами клубу були самі дворяни, то в Катеринославі сюди також приходили купці, чиновники, заможні містяни. На той час це було забите провінційне містечко з населенням до десяти тисяч людей, майже без місць для розваг.

Щовечора в Англійському клубі збирались чоловічі компанії, за обідом і вечерею обговорювали питання бізнесу і політики, палили, грали в карти, читали газети і книжки. До речі, на той час у клубі була одна з найбільших бібліотек у місті. Її фонди нараховували більше одинадцяти з половиною тисяч примірників вартістю понад дванадцять тисяч рублів.

1887 року будівлю Англійського клубу викупили для облаштування будинку катеринославських губернаторів. Під час революції вона неодноразово змінювала призначення, зокрема з грудня 1917-го була місцем засідань Ради робітничих та солдат ських депутатів, за що отримала у народі назву «катеринославський Смольний». З 1919 року у будівлі розташовувався губернський виконавчий комітет, згодом — Будинок учителя, з 1934-го — Будинок піонерів, а з 70-х — Добровільне товариство сприяння армії, авіації та флоту.

1983 року будинок спорожнів та почав швидко занепадати. Наприкінці 80-х планувалося перетворити його на філію історичного або художнього музею, але через нестачу коштів плани не здійснилися. У 90-х тут розташувалося відділення «Приватбанку». Зараз ця історична споруда повернулася у власність громади, і саме вона стане місцем віртуальних і реальних мандрівок у часі.

ПОМАНДРУВАТИ КАТЕРИНИНСЬКИМ ПРОСПЕКТОМ

Перша музейна зала має назву «Архітектура». Відвідувачі дізнаються, як виникло та зростало наше місто, які давні архітектурні стилі можна відшукати у сучасному Дніпрі. У залі представлена справжня катеринослав ська цегла, ліпнина, документи про нерухомість. Побачити архітектурні шедеври можна, переглянувши фільм «Архітектурне обличчя міста». Відвідувачі вирушать у віртуальну мандрівку центральним Катерининським проспектом (нині Дмитра Яворницького), ще викладеним бруківкою.

Часом його заснування можна вважати початок будівництва Катеринослава на правому березі Дніпра за проєктом архітектора Івана Старова (1792 р.). Побачать, як уздовж проспекту на місці мазанок зводилися великі кам’яні будинки. Місто поступово розбудовувалося, з’являлися нові храми, заклади освіти, доходні будинки. Ще одним унікальним продуктом Музею історії Дніпра є фільм «Місто, якого не було». Це історія про невтілені проєкти міської забудови, про будинки, до яких не завітати, та навіть цілі вулиці, якими не пройти.

Мобільний додаток MyMID перенесе до катеринославської квартири. Більше дізнатися про історію забудови та архітектури нашого міста у цій залі можна через інформаційну панель.

ФОТОГРАФІЇ ПОЛЯ ОЖИВАЮТЬ

У залі «Історія суспільства» відвідувачі новітнього музею зможуть ознайомитись із виставкою, яка присвячена почесному громадянину міста Олександру Полю. Її основу складають археологічні знахідки у Севастопольському парку. У цій залі за допомогою комп’ютерної графіки розроблять коротку графічну анімацію, оживлять старі фотографії родини Олександра Поля. Через інформаційну панель можна дізнатися про маловідомі факти з життя нашого поважного земляка.

За радянських часів ім’я Поля було забуте. В історичному музеї зберігся документ, в якому значилося, що цей поміщик нічого корисного для трудового народу не зробив. Насправді ж з появою Поля провінційний Катеринослав прокинувся і з сонного міста перетворився на потужний промисловий центр. Початок розробок руди, будівництво залізниці, спорудження першого стаціонарного мосту (Амурського) через Дніпро в Катеринославі, прихід іноземних інвестицій, поява перших металургійних підприємств – все це стало можливим завдяки наполегливій активності Олександра Поля. Окрім цього, він зібрав колосальну колекцію старожитностей, яка стала підгрунтям для відкриття у Катеринославі 1887 року першого приватного археологічного музею. Згодом залишки цієї колекції завдяки Дмитру Яворницькому увійшли до колекції історичного музею. Енергія, заповзятливість, надзвичайна активність Олександра Поля змінили наш край.

СЛУХАЮТЬ «ГОЛОС АМЕРИКИ» НА СТАРОМУ ПАТЕФОНІ

Багато цікавих інтерактивних зон чекають відвідувачів музею у залі «Істо рія соціально-культурної сфери». Тут вони самостійно можуть скористатися патефоном середини ХХ століття та послухати платівки, спіймати хвилю «Голосу Америки». Посидіти на автентичному дивані середини минулого сторіччя та погортати старі журнали. У зоні шкільної освіти — зазирнути у портфель школяра 70-х років.

Провести справжні експерименти з фізики, скласти рештки горщика ХІХ століття та відчути себе археологом, а ще ретельно роздивитися давні скам’янілості. Всі ці зони можна дослідити самостійно, відчути історію на дотик.

У залі «Історія торгівлі» є можливість зайти у справжню катеринославську крамницю і доторкнутися до автентичних предметів давнини. Кожен охочий може скористатися касовим апаратом 1912 року. За допомогою рахівниці вирахувати решту. А на справжніх вагах з Озерки 50-х років дізнатися про вагу різних товарів та речей. Ця зала, як і попередні, має інформаційну панель, де є дані про старі ринки Катеринослава, відомі кафе та ресторани Дніпропетровська, улюблені крамниці городян.

Остання зала має назву «Дніпро, пороги, мости». Говорити про Дніпро і не бачити його досить складно. Тому відповідно до загального проєкційного дизайну створений спеціальний науково-популярний фільм, в якому лоцман дніпрових порогів розповідає, який вигляд раніше мав Дніпро та як створювали перші мосто ві переправи.

Поделиться: