Сьогодні внутрішні паперові паспорти дніпряни все частіше міняють на пластикові ID-картки. Як відомо, зараз оформити картку можуть не лише ті, хто отримує паспорт вперше, а й інші категорії населення. Чи всім потрібно міняти паспорт, яка вартість оформлення, чи може ID-картка замінити закордонний паспорт? На прямій лінії в редакції «НМ» на ці та інші питання читачів відповіли начальник управління з питань громадянства, паспортизації, реєстрації та еміграції Головного управління міграційної служби України в Дніпропетровській області Юрій БУЛАХ і головний спеціаліст зі зв’язків з громадськістю та ЗМІ Світлана КАРЯКА.
— Чи всім потрібно оформляти ID-картку?
— Запровадження ID-карток — тривалий процес, який в Україні, за прикладом європейських держав, відбуватиметься природним шляхом. Обов’язкової заміни документів, як і встановлення граничних термінів дії раніше виданих паспортів зразка 1994 року (у вигляді книжечки), не передбачається.
— Це правда, що ID-картку неможливо підробити?
— Головним мотивом запровадження нових паспортів саме і є їхня захищеність від підробок. Картка містить електронний безконтактний чіп, який неможливо змінити або скопіювати. Не секрет, що користуватися паспортом-книжечкою не дуже безпечно – шахраї підробляють документи, використовують їх у своїх оборудках у банківській сфері, щодо нерухомості тощо.
Нові паспорти, на відміну від паперових, видаються на основі електронної бази даних – Єдиного державного демографічного реєстру. Отже кожному лише раз доведеться пройти процедуру ідентифікації, а надалі інформація про неї буде міститися в реєстрі.
— Яка інформація вноситься в паспорт-картку?
— Це назва держави, документа, місце народження, прізвище, ім’я, по батькові отримувача паспорта, стать, громадянство, дата народження, унікальний номер запису в реєстрі, номер документа, дата видачі, код уповноваженого суб’єкта, який видав документ, оцифроване зображення обличчя і підпис власника карти. Ці дані дублюються на електронний чіп. Туди ж додається й інформація, яка може бути змінена. Наприклад, реєстрація місця проживання, сімейний стан, інформація про дітей
— Чи може ID-картка замінити закордонний паспорт?
— Ні, не може. Картка є паспортом громадянина України, який посвідчує особу, підтверджує громадянство і не дає права перетинати кордон без закордонного паспорта.
— Скільки коштує оформити новий паспорт?
— Державна міграційна служба видає їх безплатно для тих, хто досяг 14-річного віку і отримує паспорт вперше. Заміна паперового на ID-картку протягом 20 днів коштує 279 гривень (87 гривень за адмінпослуги по оформленню та видачі й 192 за бланк). Оформлення за десять днів обійдеться в 366 гривень.
— Чи можна відмовитися від оформлення ID-картки?
— Законодавство України не передбачає можливості для відмови за будь-якими мотивами, у тому числі й релігійними. Це було б нелогічно з огляду на головну мету запровадження цього документа – безпеку. У разі ухвалення судовою інстанцією рішень стосовно окремих громадян України, міграційна служба зробить усе можливе для виконання таких судових рішень.
— При зміні місця проживання як вноситиметься до картки ця інформація?
— Дані, які протягом життя людини можуть змінюватися, будуть занесені лише до електронного чіпу паспорта. Їх можна змінити без виготовлення (і, відповідно, оплати) нового документа у підрозділі міграційної служби. Зчитати інформацію, яка записана на чіп (окрім відбитків пальців рук), можна навіть за допомогою сучасного смартфона. На офіційному сайті поліграфкомбінату «Україна» доступне для безплатного завантаження необхідне програмне забезпечення (https://pk-ukraina.gov.ua)
— Яка зараз ситуація щодо черг на оформлення біометричних документів?
— На сьогодні ажіотаж спав, і в майже 90 відсотків підрозділів державної міграційної служби можна вільно записатися до електронної черги на сайті ДМС на найближчі дні у зручний для вас час. Там же, де місць в онлайн-сервісі немає, можна прийти і оформити через поточну чергу або звернутися до центрів надання адміністративних послуг (ЦНАПів).
— Куди звертатися, щоб отримати ID-картку?
— Паспорти у вигляді пластикової картки оформляють підрозділи Державної міграційної служби України. Оформлення і видача першої ID-картки здійснюється за місцем реєстрації. У подальшому всі додаткові послуги можна буде отримати в будь-якому іншому підрозділі за місцем проживання.
— Це правда, що місцеві громади можуть надавати пільги по оформленню паспортів?
— Так, законом передбачено право місцевих громад самостійно звільняти певні категорії громадян від оплати вартості адмінпослуг та/або компенсувати громадянам вартість бланка за рахунок місцевих бюджетів. Це стосується як ID-карток, так і закордонних паспортів.
— Чи повинна ID-картка підтверджувати місце проживання людини?
— Ні, не повинна. Реєстри територіальних громад надають усі можливості для взаємодії між різними комунальними службами у процесі надання послуг, у тому числі з питань перевірки реєстрації місця проживання, у випадках, коли це необхідно територіальній громаді.
Разом з тим Україна прагне до екстериторіальності основних послуг, тобто кожна людина має отримувати послуги незалежно від того, де вона зареєстрована. Наприклад, після оформлення першої ID-картки та внесення даних до ЄДДР всі подальші послуги з документування людина може отримати у будь-якому місті України, незалежно від місця реєстрації. Підписати декларацію з сімейним лікарем також можна незалежно від реєстрації.
Відповідно до роз’яснення Національного банку України, ID-картка не обмежує можливості українців щодо користування банківськими послугами. Якщо у банку немає спеціального пристрою для зчитування даних, то громадянин може в анкеті-опитувальнику вказати інформацію про фактичне місце проживання, яке підтверджує підписом і несе за це повну відповідальність.
— В яких випадках потрібне зчитування даних з чіпу паспорта?
— Зчитування потрібне у двох випадках:
- верифікація документа (міграційна та прикордонна служби мають для цього необхідне обладнання);
- використання можливостей ID-картки у роботі електронних сервісів або зчитування установою для скорочення часу надання послуг.
ID-картка — самодостатній документ, який посвідчує особу і підтверджує громадянство України, для використання у будь-якій життєвій ситуації не потребує ані зчитування даних з чіпу, ані подання додаткових довідок чи сертифікатів.
Подписывайтесь на нашу страницу в Facebook.
Подписывайтесь на наш канал в Telegram.