Потанцюй або помри: в Дніпрі підлітки страждають від жахливих психічних розладів

Історії пацієнтів, які страждають розладами харчової поведінки, нерідко схожі. Починається все зі звичайного для дівчини бажання бути стрункою й красивою, а закінчується серйозними патологічними змінами, а часом і смертю. Які бувають розлади харчової поведінки, як їх вчасно розпізнати? В чому причина їхньої появи? Прояснить ситуацію психолог, експерт з харчової поведінки Олеся Тимохіна.

Потанцюй або помри: в Дніпрі підлітки страждають від жахливих психічних розладів. Новости Днепра

Вісімнадцятирічна Світлана зараз на етапі одужання. А рік тому на неї було важко дивитися – обличчя загострилося, очі запали, крізь одяг проступали кістки. Все почалося, коли дів­чина поїхала в гості до подруги. Їй здалося, що та стрункіша за неї, а Світлану й до танцю ніхто не запросив. Відтоді ста­ла їсти раз на день. Кілограми танули так швидко, що замість компліментів їй почали говорити: досить худнути. Та вона вже не могла зупинитися. З 55 кілограмів дійшла до 35. З іншого міста приїхала старша сестра (мати дівчат померла, коли вони були ще малими) й ледве вмовила лягти в лікарню.

«Ну ти й пончик», — сказав про Юлю однокласник, який їй так подобався. Дівчина наче прозріла: вона ж важила кіло­грамів 60, в той час як інші були такі худенькі. Юля почала бі­гати мало не щодня і обмежувати себе в їжі. Дійшло до того, що за день з’їдала лише кілька ложок нежирного сиру. Через рік дівчина важила 46 кілограмів. Якось після голодної дієти втратила свідомість, мама викликала «швидку». Лікуватись доведеться довго. Але головне, що Юля усвідомила свою проблему й працює з психологом. І хоч для повного одужан­ня треба часу вдвічі більше, ніж тривала хвороба, в неї є шан­си повернутися до нормального життя.

Потанцюй або помри: в Дніпрі підлітки страждають від жахливих психічних розладів. Новости Днепра

Олеся Тимохіна, експерт з харчової поведінки, пояснила: 

На ранній стадії розлади харчової поведінки розпізнати важко. Проявляються вони у постійних розмовах про дієти, схуднення. Радила б батькам звернути увагу, коли, наприклад, дівчина, не їсть за сімейним столом, вживає лише дієтичні продукти в обмеженій кількості, надмірно займається спортом. Якщо вона різко втрачає вагу і в неї порушується менструальний цикл, треба обов’язково звертатися до спеціалістів.

Про анорексію та булімію, розла­ди харчової поведінки, існує немало міфів. Один із них – при анорексії лю­дина не хоче нічого їсти і катастрофіч­но худне, а при булімії, навпаки, їсть ненаситно.

Було б просто лікувати ці хворо­би, якби все зводилось лише до схуд­нення, — підкреслює Олеся Тимохіна. – Але вони викликані психологічними розладами. В основі лежить душевний дискомфорт людини, незадоволення життям, стреси тощо. Різниця в тому, яке саме порушення стосунків з їжею переважає. При анорексії зниження ваги досягається за рахунок жорсткого обмеження в їжі, а при булімії на пер­ший план виходить нестримний потяг до їжі, з бажанням потім позбавитися її, наприклад, викликавши блювоту.

Найчастіше причиною анорексії є незадоволення своїм тілом, бажання мати вигляд моделі з подіуму, відчути себе незалежною наперекір батькам. А поштовхом може стати зауважен­ня про надмірну вагу, жарт чи порада схуднути. У зоні ризику дівчата 14—18 років з низькою самооцінкою, пер­фекціонізмом. Діє стереотип: струнка – значить, успішна.

При булімії надмірне вживання ве­ликої кількості різних продуктів роз­глядається як спосіб відійти від реаль­ності.

Потанцюй або помри: в Дніпрі підлітки страждають від жахливих психічних розладів. Новости Днепра

Олеся Тимохіна звернула увагу, що в останні роки з’явилося ще одне відхилення харчової поведінки – ор­торексія. Палке бажання вживати найздоровішу, найкориснішу їжу. За словами експерта з харчової поведін­ки, одна з її клієнток була настільки одержима здоровим харчуванням, що у відрядженні в іншому місті не знала, де купити звичні продукти, і кілька днів була майже голодною. Звичай­но, треба правильно харчуватися, але важливо не впадати у крайнощі.

Якщо ви помітили, що їсте швид­ше, ніж зазвичай, незалежно від того, голодні чи ні; робите це на самоті, бо вам соромно за те, скільки їсте, й по­чуваєтесь пригніченою, — це ознаки того, що у вас може розвиватися ком­пульсивне переїдання. Люди з таким розладом харчування часто сидять на дієтах, зайва вага у них з юності, надмірною їжею вони заїдають страх, сум, невпевненість у собі. Методів лікування немало: від формування нових харчових звичок, враховуючи потреби організму, до усвідомлення і контролю потягу до їжі.

Читайте также:

Сегодня трамваи Днепра заканчивают работу раньше

В Каменском мужчина убил бабушку за телевизионный тюнер

Как оформить пособие на ребенка матери-одиночке в Днепре

Испортил настроение: в Днепре парень украл уличную гирлянду

Резонансное дело водителя-убийцы из Днепра снова будут рассматривать в Апелляционном суде

«Всем, что у меня есть — я обязан тебе», — мэр Днепра

8 марта в Днепре: будет ли в этом году официальный выходной

Яркая и почти прозрачная: в Днепре на Левобережном-3 появится новая многоэтажка

Подписывайтесь на нашу страницу в Facebook.

Подписывайтесь на наш канал в Telegram.

Поделиться:

Читайте также: