ЦЕЙ ДЕНЬ В ІСТОРІЇ: Кінь обігнав локомотив

Анна Заикина
    -

18 вересня 1830 року американський паротяг змагався у швидкості з кінним екіпажем. Знамениті 9-мильні перегони пройшли на відрізку рельсового шляху від містечка Райліз Таверн до міста Балтимор. Коні перемогли – на щастя, така невдача не зупинила розвиток залізничного транспорту.
Суперником кінного екіпажу був перший американський протяг, названий «Tom Thumb» («Хлопчик-мізинчик»). Він тяг за собою вагон із сорока пасажирами. Він розвинув швидкість у 48 кілометрів за годину – рекордну для того часу. Однак потяг до фінішу просто не дотягнув: через механічне пошкодження відмовила система охолодження.
Це була далеко не перша спроба запустити потяг. Ще у 70-х роках 18-го століття в Англії було створено локомотив, однак його запуск був невдалим. Під час цього експерименту був присутній Річард Тревітік, винахідник, який все своє життя присвятив конструюванню паротягів. У 1803 році він створив першу вдалу машину.
Перші потяги винахідник використовував як розвагу для глядачів: вагони просто їздили по колу перед захопленим натовпом, як сучасні атракціони.
А вже у 1829 році Георг Стефенсон створив перший повноцінний локомотив, який міг перевозити і людей, і вантажі.
В Україні перший пасажирський поїзд з’явився у 1861 році – сполучення Відень-Львів.

Анна Заікіна

Поделиться: