ЦЕЙ ДЕНЬ В ІСТОРІЇ: Боярська борода – красиво і дорого

Анна Заикина
    -

Мабуть, усі чули потішну історію про те, як цар Петро І власноруч обрізав боярам дорогоцінні бороди. Щоб європейську моду на голені обличчя сприймали не так болюче, цар увів податок на бороду. Сталося це 5 вересня 1698 року.

Як відомо, російський цар багато подорожував Європою з метою ввести у своїй державі більш цивілізовані порядки та реформувати систему освіти, державного управління, військового устрою. Зміни торкнулися і зовнішності підданих, а саме бородам, які на той час були невід’ємною ознакою знатного походження та символом віри. Гоління вважалося гріхом. У європейських країнах такої моди не було, та й Петро І вважав її смішною. Після повернення з півторарічної подорожі цар власноруч позбавив бороди кількох бояр.

Із того часу носити бороди було заборонено, однак ті, хто категорично не хотів розпрощатися з предметом гордості, могли його зберегти. Треба було лише заплатити податок і отримати «бородовий знак» — жетон, який підтверджував факт оплати. Гроші брали великі: від 30 рублів на рік зі слуг і простих жителів до 600 рублів з царедворців і чиновників.

Указ діяв аж до 1772 року.

Цікаво, що податок на бороди не був вигадкою Петра: подібна практика існувала в Англії та Франції XVI століття.

Анна Заікіна

Поделиться: