ЦЕЙ ДЕНЬ В ІСТОРІЇ: Британець, який загрався в державу

Анна Заикина
    -

Посеред Північного моря, неподалік від берегів Великої Британії, височіє бетонна платформа. Її площею (всього 0,004 км2) обмежена територія князівства Сіленд (Sealand), проголошеного 2 вересня 1967 року. Сіленд має власний прапор, герб і гімн, випускає свої гроші, марки. І усе б нічого, але це князівство не визнає жодна держава світу. По суті, Сіленд – найвідоміша віртуальна держава.

Відставний британський майор Педді Рой Бейтс та його друг Ронан О’Рейлі примітили покинуту платформу, що під час Другої світової війни слугувала місцем дислокації одного гарнізону військово-морських сил Британії. Друзі планували збудувати на ній парк розваг, однак посварилися, і парк так і не було створено, а Бейтс став єдиним господарем платформи. Він проголосив себе князем, а свою сім’ю – правлячою династією.

Князівська сім’я Сіленду зайнялася розробкою державної символіки, конституції, валюти – ознак, які допомогли б зімітувати реальну державу. Але і досі Сіленд лишається невизнаним.

Незважаючи на те, що князівство це – цілком вигадане, на його території відбувалися цілком справжні придворні інтриги. У 1978 році розійшлися погляди князя та прем’єр-міністра на деякі питання, і це закінчилося спробою державного перевороту. Цікаво, що під час боротьби прихильники «влади» та «опозиції» діяли строго згідно з нормами діючого міжнародного права. Незабаром після завершення протистояння полонених відпустили, як того вимагає Женевська конвенція про поводження з військовополоненими.

Велика Британія навдивовижу спокійно ставиться до усіх дивацтв самопроголошеного князівства. Лише на початку його існування британський уряд намагався зайняти платформу, але після кількох попереджувальних пострілів патрульні катери повернулися ні з чим. До кровопролиття справа не дійшла.

Сьогодні на платформі князює Майкл І Бейтс, син засновника Сілендської держави.

Здавалося б, то європейці божеволіють і вигадують собі заняття. Але виявляється, у світі існує кілька десятків віртуальних держав. Одна з них донедавна існувала на території України. вона називалася Титульний Суверенний Народ України і в 2016 році була ліквідована СБУ.

Анна Заікіна

Поделиться: