Якою буде пенсія, коли стажу недостатньо

«Доброго дня, шановна редакціє! Ви в кожному номері друкуєте консультації на різні теми, тож і я вирішила написати. Недавно, на радість нам, дочка народила близняток — двох хлопчиків, дуже потрібна моя допомога по догляду за онуками. Тож підкажіть, будь ласка, якщо я вийду на пенсію в 55 років, а не тоді, коли законом передбачено жінкам виходити на заслужений відпочинок, то на скільки моя пенсія буде меншою? Чи взагалі це буде не пенсія, а допомога? Чи я нічого не отримуватиму?» — хвилюється Світлана Чеповець з обласного центру.

Наталія Корнійчук, заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

— Шановна Світлано, чинним законодавством збережено право на достроковий вихід на пенсію за віком, як і раніше, для таких категорій:

— жінки, які народили п’ятьох дітей та виховали їх до шестирічного віку;

— матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку;

— після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років.

Право особи на призначення пенсії за віком визначено в статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років мають особи за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року — не менше 25 років;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року — не менше 26 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року — не менше 27 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року — не менше 28 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року — не менше 29 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року — не менше 30 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року — не менше 31 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року — не менше 32 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року — не менше 33 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року — не менше 34 років;

починаючи з 1 січня 2028 року — не менше 35 років.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку, зокрема в 58 років 6 місяців — які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року.

Відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком, призначеної після 01.10.2011, за наявності у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.

Згідно із пунктом 5 статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу пенсія за віком призначається незалежно від віку.

Поделиться:

Читайте также: