У Дніпрі впроваджують програму масового оновлення зелених насаджень

Не перетворювати «ботаніку на політику», а розібратися в ситуації за допомогою фахових спеціалістів запропонували на спільній прес-конференції з питань омолодження, видалення та висадки довголітніх зелених насаджень її учасники – виконуючий обов’язки міського голови Дніпра Михайло Лисенко, заступник директора департаменту благоустрою та інфраструктури Анна Москаленко та директор КП «Зеленбуд» Юрій Фоменко.

Як пояснив Михайло Лисенко, мета заходу – роз’яснити жителям Дніпра деякі аспекти системного оновлення зелених насаджень у місті, аби люди не панікували за надуманими приводами:

— У місті відбувається санітарна обрізка дерев, їхнє омолодження, видалення та висадка у відповідності із технологією утримання довголітніх зелених насаджень. Тож усі коментарі на кшталт «що ж вони роблять, нам же тут жити, ходити, а тепер нема чим дихати» — це безпідставні спекуляції. Фахівці розробили програму із заміни основної маси зелених насаджень протягом семи-восьми років. Її суть – інвентаризація дерев і постанова їх на баланс міста. Завдяки застосуванню комплексної системної методики планується збалансувати загальну кількість дерев та якісно оновити їхній склад, у першу чергу через заміну старих тополь на платани, клени, горобину різних видів, катальпи тощо. Точно не будемо висаджувати каштани та берези, адже останні роки показали, що вони просто не витримують нинішньої літньої спеки. Тож дерева обираються стійкі до високих та низьких температур, з урахуванням кліматичних змін, що відбуваються не тільки у нашому місті, але й по всій Європі.

Михайло Лисенко повідомив, що посадка дерев провадитиметься восени та взимку:

— Це абсолютно нормальна технологія, а ті, хто цього не знає, могли хоча б поцікавитись у фахівців, перш ніж обурюватись. Коренева система дерева прихована під грудкою землі та ще й загорнута в геотекстиль. До речі, так само при температурі -10 градусів дерева зберігаються і на складах.

Про загальний стан зелених насаджень міста розповів директор КП «Зеленбуд» Юрій Фоменко:

— Основна маса міських дерев – це пухова тополя. Саме це і викликає у городян дуже багато претензій. Адже тополя – це не тільки алергія. Це потужна поверхнева коренева система, яка ламає фундаменти будинків, піднімає проїжджу частину та тротуари. До того ж у дерев, які досягли 35 років, починають відмирати великі верхні гілки, які падають, травмують людей та руйнують споруди.

Нагадаю, пухова чорна тополя живе в умовах міста близько 70 років, але активно розвивається лише до 30—35 років, далі із засихання верхніх гілок починається її відмирання. Наявні зараз тополі масово висаджували з 50-х до початку 70-х років. Тобто може статися, що поки ми будемо захищати тополі, вони самі у найближчі десять років масово відмиратимуть природнім шляхом. Тож зараз основна проблема в місті – це заміна старих тополь, доки вони самі не почали засихати. Якщо цього не робити, ми можемо взагалі отримати порожнє місто без зелених насаджень. Тому ми й плануємо цього року прийняти міську програму із заміни багаторічних зелених насаджень на найближчі шість-сім років.

 

Юрій Фомін також ще раз категорично заперечив чутки, що обрізка дерев провадиться виключно з метою «нарубати дрова»:

— Це питання взагалі викликає у декого справжню істерію. Повторюю – спеціалісти КП «Зеленбуд» спилюють та видаляють виключно аварійні дерева та гілки, вони відразу ж утилізуються. Обрізка відбувається у відповідності до норм омолодження, викладених у наказі Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України «Про затвердження правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України» від 10.04.2006 р. Там вказано, що «здійснювати омолодження можна шляхом спилювання стовбурів дерев до самого пенька, це спричиняє швидкий рясний його ріст, якщо є потужна коренева система. Якщо коренева система слабка, дерево саме засохне, навіть якщо йому залишити 7-9 метрів стовбура». Прекрасний приклад – це омолодження верби у Придніпровську до одного метра, в результаті вона зараз має чудовий вигляд.

Заступник директора департаменту благоустрою та інфраструктури Анна Москаленко повідомила, що протягом 2016 року до міськради надійшло близько двох тисяч звернень від підприємств та городян з проханням спиляти, омолодити чи висадити дерева:

— Протягом 2016-го з вулиць прибрали майже три тисячі аварійних дерев, омолоджено шість тисяч. Висаджено понад 2,5 тисячі дерев і кущів. При цьому обрізка та омолодження зелених насаджень, які перебувають на балансі міста, відбувається тільки за наявності відповідного рішення спеціальної постійно діючої комісії департаменту – з колегіальними виїздами на місце та оглядом кожного дерева. Щотижня два-три рази її фахівці проводять обстеження дерев, у тому числі і на прохання інших балансоутримувачів зелених насаджень.

До речі, за словами Анни Москаленко, серед звернень практично немає заяв від міських районних рад, які є балансоутримувачами зелених насаджень на своїх територіях, у тому числі внутрішньоквартальних. Які, як відомо, і збирають навколо себе найбільше невдоволених мешканців навколишніх будинків, розділених за інтересами приблизно навпіл: одні проти того, щоб зрізали дерева, інші – за. І при цьому всі разом упевнені, що деревина неодмінно буде кимось продана «на дрова». Та частіше за все райради доручають такі роботи підприємствам-підрядникам, взагалі не звертаючись із цього приводу до КП «Зеленбуд».

Тим не менше виконуючий обов’язки міського голови Михайло Лисенко порадив дніпрянам за наявності будь-яких сумнівів у законності дій приїжджих «лісорубів» звертатися до поліції.

Із зауваженнями щодо стану дерев мешканця міста можуть звернутись до спеціалістів профільних департаментів міськради по телефонах: 745-55-01 та 745-34-40 або подати звернення в письмовому чи електронному форматі.

Поделиться:
Добавить комментарий
Войти с помощью: 

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Читайте также: